Buka e Ëmbël e Pashkës me Rimmed ®️

Rimmed

Buka e ëmbël e pashkës është një nga gatimet më të dashura dhe të vjetra për festën e pashkëve . Ajo karakterizohet nga një shije e ëmbël dhe butësi. Zakonisht dekorohet me simbole të veçanta të pashkës.

PËRBERESIT :

PËRGATITJA:

Marrim 250 gr miell dhe e përziejmë bashkë me majanë dhe qumështin e vakët. Mbulojeni brumin me Membranën Plastike Rimmed ®️ dhe lëreni të qëndrojë për 20 minuta për të lejuar brumin të fryhet.

Në një enë tjetër marrim vezët, sheqerin, kripën dhe miellin që na mbeti dhe i përziejmë të gjitha bashkë.

Marrim masën e përgatitur më përpara mbasi kanë kaluar 20 minuta dhe i përziejmë bashkë. Hedhim ngadalë gjalpin e shkrirë deri sa të na bëhet një brumë i butë. E lëmë të mbuluar me Membranën Plastike Rimmed ®️ deri sa të vijë dyfishi i brumit.

Vendosni Letër Pjekje Rimmed ® në një tavë për ëmbëlsira dhe përhapni brumin. Tavën e fusim në furrë derisa brumi të fryhet. Në momentin që brumi është fryrë, marrim një të verdhë veze dhe e lyejmë nga sipër me një furcë kuzhine.

E pjekim në temperaturën 150°c për 35-40 minuta. 

Ju mund të vendosni vezë në mes të brumit, kjo varet nga dëshira juaj.

Në këtë sezon të pashkëve, le të krijojmë kujtime të mrekullueshme rreth tryezës së festave. Buka e ëmbël e pashkës, me një aromë të këndshme dhe një shije të mrekullueshme.

Ju bëftë mirë!

Të fundit

Kategoritë

Keni ndonjë pyetje?

Jeni të lutur të na kontaktoni për gjithçka, dikush nga stafi ynë do të ju përgjigjet pyetjeve tuaja sa më shpejtë!
 
Faleminderit që na zgjidhni!
sqAlbanian